Nowelizacja Polskiej ustawy hazardowej sprawiła, że wszystkie firmy bukmacherskie, oferujące zakłady wzajemne muszą podjąć się wyrobienia licencji Ministerstwa Finansów, o ile chcą oferować swoje zakłady bukmacherskie na terenie naszego kraju. Jezu ale mambo-dżambo, no dobrze, ale to teraz tak po ludzku i łopatologicznie, dlatego granie u nielegalnych bukmacherów jest złym pomysłem?

Granie u nielegalnych bukmacherów – czyli jak zdenerwować fiskusa?

Kary finansowe za korzystanie z nielegalnych zakładów

Nowa ustawa hazardowa, które weszła w życie pierwszego kwietnia 2017 roku, wprowadziła rewolucję na rynku usług bukmacherskich. Zgodnie z jej zapisami zawieranie zakładów wzajemnych oferować mogą jedynie te podmioty, które uzyskały licencję przyznawaną przez Ministerstwo Finansów.

Firmy, które nie otrzymały takiej licencji, działają nielegalnie. Dlatego zanim cokolwiek obstawisz, sprawdź naszą listę legalnych bukmacherów! Wróćmy jednak do tematu. Co ważne, według znowelizowanych przepisów gracze, którzy korzystają z usług nielegalnych podmiotów, mogą podlegać karze pieniężnej. Mówi o tym artykuł 89.1 ustawy. Uczestnictwo w grze hazardowej urządzanej nielegalnie bez zezwolenia, koncesji i zgłoszenia to przestępstwo skarbowe zagrożone karą finansową. Maksymalna wysokość kary wynosi 120 stawek dziennych. Przykładowo w 2018 roku minimalna stawka dzienna wynosiła jedną trzydziestą najniższego krajowego wynagrodzenia, czyli 70 złotych. To oznacza, że grzywna za taki proceder mogła wynieść nawet 8 400 zł. Warto dodać, że w przypadku udowodnienia winy, gracz będzie musiał dodatkowo zwrócić całość wygranych niepomniejszonych o postawioną kwotę.

Straty państwa oraz ryzyko utraty danych i pieniędzy

Firmy bukmacherskie zarejestrowane w Polsce, które uzyskały stosowną licencję Ministerstwa Finansów, zobowiązane są do odprowadzania na rzecz Państwa 12% podatku od każdego postawionego zakładu. Dodatkowo w przypadku uzyskania jednorazowej wygranej w kwocie wyższej niż 2280 zł, gracz musi zapłacić dodatkowe 10% podatku.

Opodatkowanie firm bukmacherskich dało w 2017 roku wpływy do budżetu na poziomie 400 milionów zł. Dzięki tym pieniądzom państwo finansuje budowę dróg, ochronę zdrowia, itd. Osoby, które grają nielegalnie, oszukują państwo i powiększają zyski właścicieli podmiotów, które nie płacą w Polsce podatków, ponieważ są zarejestrowane w tzw. rajach podatkowych. Warto również pamiętać, że nie wolno grać u nielegalnych bukmacherów także ze względów bezpieczeństwa. Gracze korzystający z ich usług narażają się na utratę pieniędzy, ponieważ nikt nie weryfikuje wiarygodności i wypłacalności takiego podmiotu.

Fiskus na karku, czyli poborca podatkowy w akcji

Jak bardzo szybko wkurzyć fiskusa? To łatwe, po prostu wystarczy ,,być” w tak zwanej ,,szarej strefie”, czyli na przykład jeździć uberem, czy też obstawiać zakłady na sport u nielegalnych bukmacherów. Oczywiście, nielegalni bukmacherzy oferują wyższe wygrane, ale to oczywiście nie uwzględnia podatku o którym już wam wspominaliśmy wyżej. Dlatego pamiętajcie aby zawsze wybierać legalne firmy bukmacherskie!


Betfan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

Poprzedni artykułObstawiaj, na co tylko masz ochotę – czyli świat bukmacherki
Następny artykułUzależnienie (od bukmacherki) – czyli tabu o którym powinniśmy rozmawiać
Najlepszy bukmacher internetowy musi graczom oferować atrakcyjne promocje i bonusy bukmacherskie, wysokie kursy, niską marzę bukmachera i bardzo bogatą ofertę zakładów sportowych.