Uzależnienie od hazardu jest bardzo poważnym problemem, który może rujnować życia, związki a nawet i całe rodziny. Kiedy jesteśmy uzależnieni od czegoś, nasz mózg dosłownie ,,rozkazuje” nam coś zrobić, aby dostać kolejną dawkę endorfin, z racji wykonywanej czynności. Jednakże z racji tego, że nasze komórki nerwowe się zużywają (ludzki organizm nie jest w stanie ich zastąpić) to za każdym razem ,,haj” jest coraz mniejszy, przez co staramy się rekompensować to ilością, ile razy dokonamy tej czynności.

Problem z hazardem
Na samym starcie chcielibyśmy zaznaczyć, że hazard to poważny problem. Według Europejskiej Federacji Hazardu i Rozrywki, od 0,5 do 5 proc. graczy na świecie to osoby uprawiające hazard problemowy (występuje, kiedy pojawiają się pierwsze negatywne konsekwencje związane z grą) lub patologiczny. Ten drugi rodzaj w opinii Światowej Organizacji Zdrowia ,,polega na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych”. Jeśli zauważysz u kogoś bliskiego że ma z tym problem, postaraj się mu pomóc.
Czy jesteśmy w stanie zapanować nad samym sobą?
Typowanie zakładów budzi w ludziach wiele emocji, jednakże z racji tego że do gry wchodzą pieniądze (czasami niemałe), to te emocje są zazwyczaj ponadto podkręcone. O wiele bardziej narażone na uzależnienie są osoby które uważają, że zakłady bukmacherskie to sposób ich życie. Osoby które mają stabilną pracę, z dobrymi kontaktami społecznymi są o wiele mniej narażeni na uzależnienie z racji tego że kiedy nie ma tej ,,presji” to szansa na uzależnienie jest o wiele mniejsza.
Hazard – widzisz? Reaguj!
Hazardzista – a kto to taki? Według Wikipedii : ,, Jest to osoba, która decyduje uczestniczyć się w grze z elementami losowości (występującymi w mniejszym lub większym stopniu), ryzykując pieniądze lub inne dobra w celu uzyskania wypłaty w formie pieniędzy, prestiżu, czy po prostu zadowolenia.”
Uzależniony od hazardu nie patrzy na skutki swojego postępowania, zarówno odnośnie do sfery finansowej, jak i osobistej. Nałogowi hazardziści próbują sobie wmówić, że potrafią lepiej przewidzieć wyniki nadchodzących wydarzeń od innych, i z tego powodu obstawiają coraz większe sumy pieniędzy. Być może spotkaliście już takie osoby. Wydają się nie zauważać tego, co się wokół nich dzieje, obstawiają ostatnie pieniądze, a upływający czas nie ma dla nich znaczenia. Bardzo ciężko jest takie osoby nakłonić do zaprzestania tej czynności, z racji tego że są już prawdopodobnie uzależnione, a jak wiadomo z uzależnieniem, im dalej tym gorzej.
Według naszej opinii, uzależnienie od zakładów bukmacherskich bądź hazardu zależy od indywidualnego człowieka, jego stanu psychicznego oraz tego w jakim środowisku się znajduje. Osoby o stałej pracy, dobrym zdrowiu psychicznym, traktujące zakłady jako zabawę są o wiele mniej narażone na uzależnienie niż ludzie którzy starają się z bukmacherki uczynić swoją drogę życiową. Dlatego jeśli widzisz kogoś kto ma problem, nie bądź obojętny, może akurat ty uratujesz mu życie a wiadomo, dobro zawsze wraca do osoby która je oddaje innym.
STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.